maanantai, 28. joulukuuta 2009

Kaupunkilaiset pitää osallistaa julkisten palvelujen kehittämiseen

Palvelujen uudistaminen vaatii käyttäjän aktiivista osallistumista kehittämistyöhön. Julkisten palvelujen yhdessä tuottamisesta, ”co-production” on Isossa-Britanniassa ennakoitu suurinta toimintatapojen muutosta sitten toisen maailman sodan ja hyvinvointivaltion synnyn. Yhdessä tuottamisen malli tarjoaa työkalun, jossa ammattilaiset ja johtajat voivat jakaa kokemuksensa palvelujen suunnittelussa ja tuottamisessa ilman keinotekoista teknokraattista ja teknologista asetelmaa.
Käyttäjäkeskeinen palvelujen yhdessä tuottaminen on tasa-arvoista ja vuorovaikutteista kehittämistyötä ammattilaisten, palvelujen käyttäjien, heidän perheidensä ja naapurustojen kanssa. Kun palvelut ja niihin liittyvät toiminnot suunnitellaan tällä tavoin sekä palveluista että niihin liittyvistä toimijoista, ihmisistä muodostuu aktiivinen muutosvoima. Palvelujen käyttäjät tulisi nähdä voimavarana ei vain kuluttamassa resursseja.
Suomessa muutama kaupunki on eturintamassa kuntalaisten osallistamisessa julkisten palveluiden kehittämiseen. Isossa Britanniassa ollaan aavistuksen pidemmällä. NESTA, tutkimuslaitos on julkaissut laajan yhdessä tuottamista tutkivan raportin. Kentin kunnan sosiaalipalveluja kehittää kunnan oma innovaatioyksikkö. Tuloksena Kentin isät osallistuvat lastensa elämään itse kehittämänsä GO-palvelun kautta. Ison-Britannian, NHS, kansalliset terveyspalvelut kehitti yhdessä käyttäjien kanssa uuden lähiyhteisön terveydenhoitopalvelun. Skotlannissa kaupunkilaiset käyttävät sosiaalisen median kautta toimivaa, ”mypolice”-palvelua lähipoliisin kanssa keskusteluun ja palvelujen kehittämiseen.
Käyttäjien osallistamiseen on hyviä menetelmiä. Palvelumuotoilu on uusi työkalu julkisten palvelujen kehittämisessä. Muotoilija on ihmisten tarpeiden tulkitsija ja uusien ratkaisujen etsijä. Uusi alue työllistää kasvavan joukon muotoilijoita. Kireässä taloustilanteessa luovat muotoiluprosessit tuovat uusia mahdollisuuksia perinteisten ratkaisujen rinnalle. Missä viipyvät kaupunkilaiset palvelujen kehittämisprosesseista?

1 kommenttia:

Anonyymi kirjoitti...

Kiinnostava esimerkki Briteistä on myös Design Councilin Dott Cornwall (Designs of the time). Siinä on mukana mm. pelkästään julkisille organisaatioille palvelumuotoilutyötä tekevä Think Public Lontoosta. Lisää: http://www.designcouncil.org.uk/Design-Council/1/What-we-do/Our-activities/Dott-Cornwall/

HYMY -hankkeen 2008-2010 loppuraportti

CPUT palvelumuotoilun työpaja, Sofia ja Muniba osallistuvat "community mapping" menetelmään

Kuntalehti: Palvelumuotoilu haastaa perinteisen palvelujen tuottamisen

Drama-menetelmä vuorovaikutteisen aulatilan kehittämisessä

Päivä Kuopiossa: experience prototyping video @ mcpc 2009, Tekijä Olli Happonen