sunnuntai, 24. tammikuuta 2010

Elämykselliset brandit


Yrityksen markkinointi ja uudet tavat rakentaa asiakkaille sekä jälleenmyyjille elämys ja kokemus yrityksen brandistä puhuttivat yleisöä Tekesin Sapuska ja Vapaa-ajan ohjelmien vuosiseminaarissa 20.1.2010. Vuosiseminaarin esitykset on videoitu ja löytyvät Tekesin sivuilta.
Pirjo Suhonen Ivana Helsingistä kertoi perheyrityksensä tarinan. Nimi Ivana on yrityksen pääsuunnittelijan Paulan toinen nimi ja Helsinki on yrittäjien kotipaikka, johon yrityksen suunnittelemien tuotteiden (vaatteet, asusteet, printit, graafinen suunnittelu) tarinat liittyvät. Perheyritykseen kuuluu myös sisarusten isä, Pentti. Tuotteiden ja mallistojen tarinat ovat omakohtaisia. Suunnittelu perustuu luovaan itsensä toteuttamiseen, ei trendien seuraamiseen. Yritys on ensimmäinen suomalainen tuotemerkki, joka on onnistunut lanseeraamaan itsensä Pariisin kansainvälisillä muotimessuilla. Pirjo Suhonen kertoi, että Ivana Helsingin Fenno Folk tyyli (suomalainen minimalismi, johon on lisätty slaavilaisia elementtejä: valkoinen silkkimekko villakirjailuilla) puree kuluttajaheimoon, joka arvostaa hidasta ruokaa (ruoan valmistusta itse hyvistä raaka-aineksista  sen yhdessä nauttimiseen). Ivana Helsingin tuotteiden kilpailijoita eivät ole muut vaatemerkit vaan palvelut. Kuluttajaheimo saattaa valita hyvän aterian ystävien kanssa, matkan tai uutta musiikkia vaatteen ostamisen sijaan. Tällaisen kuluttajaheimon tavoittamiseen puuttuvat vielä yhteiset myyntiforumit.
Ivana Helsinki on käyttänyt uusia markkinointikeinoja kuluttajaheimonsa tavoittamiseen. He ovat verkkottuneet kansainvälisten taiteilijoiden kanssa saadakseen tuotemyyntiä ja palstatilaa kansainvälisissä julkaisuissa. Elina Brotherus on kuvannut Ivana Helsingin malliston ja New Yorkissa heillä on ollut projekti, jossa Ivanan mekkoja kierrätettiin naisringillä. Uusi konsepti on ollut myös malliston tarinan kertovat lyhytelokuvat. Näiden kautta pystytään nopeasti herättämään sisäänostajien huomio.
Toinen keskustelua herättänyt esitys oli Ilkka Länkisen kertomus Joulukasta. Ilkka Länkinen on sertifioitu elämyskouluttaja sekä Pine ja Gilemore kouluttaja. Matkailijat pääsevät mukaan Joulun tarinaan kipparanokkaisten tonttujen parissa sekä pohjoisessa Rovaniemellä että etelässä Korpilahdella sekä jatkossa mahdollisesti myös maailmalla. Ilkka Länkisen esitys oli erinomainen esimerkki siitä, miten  tarjotaan elementit elämyksen kokemiseen ja markkinoidaan  kaupallinen tuote.

2 kommenttia:

Anonyymi kirjoitti...

Wau! tajuntani avartuu aina lukiessani sun kommentointejasi! Juuso

Anonyymi kirjoitti...

Wau! Tajuntani avartuu aina kun luen kolumnejasi ja kommentointejasi!!! JuusoH

HYMY -hankkeen 2008-2010 loppuraportti

CPUT palvelumuotoilun työpaja, Sofia ja Muniba osallistuvat "community mapping" menetelmään

Kuntalehti: Palvelumuotoilu haastaa perinteisen palvelujen tuottamisen

Drama-menetelmä vuorovaikutteisen aulatilan kehittämisessä

Päivä Kuopiossa: experience prototyping video @ mcpc 2009, Tekijä Olli Happonen